Starý a Nový Knín
Pro cyklisty Pražáky doporučuji vyrazit z Vršovic nebo Braníka vlakem na Dobříš a vystoupit v Malé Hraštici - půvabné nádražíčko, kde se zastavil čas.
Pak šlápnete do pedálů a vyrazíte směrem na Nový Knín. A co uvidíte?
Uvidíte tuhle romantiku Nového Knína. Žádné auto, žádný satelit, žádné herny. Čistota české městské krajiny, která je stále více a více vzácnější.
Jo - a tohle mě fakt dostalo! To je pozůstatek barokní koželužny Josefa Nádherného z 2. poloviny 18. století, zakomponovaný do nevzhledné novostavby průmyslového areálu čp. 97 v Masnerově ulici.

Z původní barokní stavby se zachovalo průčelí se slepými okny, vysokým zvlněným štítem s pilastry, kasulovým oknem a bočními křídlatými zdmi. Štít je ukončen štítkem s dvojicí římsových úseků, zavíjejících se ve středu do volut.
Kostelní ulice nás vede vzhůru ke kostelu a na náměstí:
Náměstí Jiřího z Poděbrad - v popředí empírová kašna z roku 1834:
Kašna dobrý, ale tohle stojí za to! Vzácná barokní radnice a vedle ní si místní bolševici postavili panelák:
A aby lidi z paneláku mohli nakupovat , tak vedle bývalé mincovny - Muzeum těžby a zpracování zlata, které se zde dolovalo - stojí nádherný obchoďák, opravdu kulturní dědictví éry socialismu:
No nic, razíme dál do kopce a vida, další zajímavost. Drobná barokní budova vznikla ve druhé polovině 18. století a roce 1776 zde byla, na příkaz císařovny Marie Terezie, zřízena první včelařská škola na území Čech. Zajímavá budova je dnes neobývaná (údajně v důsledku restitučních sporů) a chátrá:
Pak se vrátíme na náměstí a sjedeme z kopce směrem na Starý Knín. Vyjedeme nahoru a zastavíme se v Dlážděné ulici, kde zůstalo několik roubených chalup.
Já pohovořil s majitelkou jedné z nich a ta její chalupa byla stará přes tři sta let - no, dejme tomu.
Starý Knín má náves, kde se mi konečně podařilo udělat dobrou fotku. Je na ní socha Jana Nepomuckého, stojí na mohutném podstavci a je z roku 1723. Dnes se ale jedná o kopii, originál z pálené hlíny stojí ve vestibulu novoknínské radnice.
A cyklisti - to nejlepší nakonec: Tvrz ve Starém Kníně vznikla někdy koncem 14. století, v pramenech se však poprvé vyskytuje až roku 1510. Nejspíše za Ježovských z Lub byla ve druhé polovině 16. století renesančně přestavěna. Další přestavbu provedl v první polovině 17. století Václav Vratislav z Mitrovic. Po ztrátě rezidenční funkce upravili křížovníci budovu na sýpku. Tvrz je obdélná podsklepená budova, z jejíhož jihovýchodního průčelí vystupuje výrazný rizalit. Tvrz je krytá sedlovými střechami jejichž trojúhelné štíty jsou zdobené volutami, nároží jsou zpevněna opěrnými pilíři. Interiéry byly při utilitárních přestavbách výrazně a opakovaně změněny, jejich bližší podobu by mohl objasnit pouze archeologický výzkum.
Kostel Františka Serafinského z Assisi - barokní slohová čistota, původně gotický kostel, připomínán poprvé v roce 1352. Za vlastnictví křížovníků byl přestavěn barokně; přestavba proběhla v letech 1685–88. Od roku 1985 jsou zde pořádány koncerty. Kostel slouží jako farní pro farnost Starý Knín.
A hle - udržovaný hrob sovětského vojína:
Starý a Nový Knín - foto 28. října 2010